Odber noviniek

Tenisová raketa
Tenisová raketa sa skladá z hlavy, krčku, trupu (shaftu), držadla (gripu), výpletu a má niekoľko zásadných a dôležitých parametrov, ktoré jej poskytujú rôzne fyzikálne vlastnosti a ktoré môžu mať zásadný vplyv aj na celý priebeh hry. Medzi tieto parametre patria: hmotnosť, veľkosť hlavy, dĺžka, vyváženie. Ďalšie vlastnosti, ktoré svojím spôsobom charakterizujú každú raketu sú napríklad profil (šírka) rámu, tuhosť rakety (Ra), technológia rámu a samozrejme aj výplet. S výpletom súvisí aj ďalšia hodnota a to je tzv. vzor výpletu.
 
Každá tenisová raketa je vyrobená tak, aby spĺňala určitú vlastnosť, ktorú hráči hľadajú a potrebujú na vylepšenie svojej hry. Tzn., že sú rakety zamerané viac na kontrolu, alebo silu či na rýchlosť a ovládateľnosť. Konštrukčné technológie a materiály rámu majú zásadný význam predovšetkým pre profesionálnych hráčov. Špičková konštrukčná technológia dokáže vyladiť raketu pre perfektný herný dojem a celkový pocit. Na druhej strane musíme podotknúť, že raketa, s ktorou hráte je len 10-15% z celej hry, zvyšok je vo vás - vašich schopnostiach a ostatných aspektoch ovplyvňujúcich hru. "Raketa iba dopomôže, doladí alebo spríjemní hru.

HLAVA (Head)
 
Hlava rakety môže mať rôzne veľkosti i tvary. V dnešnej dobe máva zvyčajne oválny tvar (niekedy aj mierne štvorcového typu), ktorý je po obvode vybavený malými priechodmi, ktoré sú určené na výplet. Plastový obvod hlavy (s priechodkami) sa nazýva veniec.
 
MOSTÍK (Yoke, Bridge)
 
Dolná časť hlavy rakety (horná oblasť krčku) sa nazýva mostík (angl. YOKE alebo BRIDGE). Hlava rakety je spojená s shaftom (trupom) pomocou tvz. krčku. U moderných rakiet je tento mostík vždy pevne spojený (zvarený) s trupom rakety. V skorších dobách sa používal plastový mostík, ktorý bol vsadený medzi tzv. ramená rakety.
 
Krčok (Throat, Heart)
 
Krčok, niekedy nazývaný aj ako "srdce" rakety je trojuholníková oblasť medzi shaftom (trupom) a hlavou rakety.
 
SHAFT (Shaft)
 
"Shaft", nazývaný tiež ako trup rakety je oblasť medzi krčkom a gripom (držadlom) rakety.
 
GRIP
 
Grip je oblasť rámu kde hráč drží raketu. Grip pokrýva držadlo (angl. HANDLE) rakety. Koniec držadla rakety sa nazýva "koncovka" (angl. BUTT CUP alebo END CUP). Rakety sa vyrábajú s rôznou šírkou gripu. Obvykle s hodnotou 1 až 5. Detské rakety štandardne grip 0 alebo 1.
 
VÝPLET (STRING AREA)
 
Výplet rakety sa skladá z hlavných strún (dlhších - Main String) a krížnych strún (kratších - Cross String). Vždy sa ako prvá hodnota udáva počet hlavných strún a potom vedľajších (napr. 16x18). Výplet je hlavným parametrom tenisovej rakety, jeho výber by sa nemal podceňovať. Nie nadarmo je nazývaný aj ako "mozog" alebo "motor" tenisovej rakety.
 
Väčšina vyššie popísaných parametrov a ich hodnoty by mali byť uvedené na každej tenisovej rakete.

KONŠTRUKČNÉ MATERIÁLY RAKETY

 
V dnešnej dobe sa rakety vyrábajú z rôznych ľahkých a pevných materiálov ako sú napr Grafit, Carbon, Magnesium, Kevlar, Titan a ich kompozícií (zmesou). Rôznou ďalšou technologickou úpravou (Hotmelt, High-modulus, Nano technológie) sa ešte výrobcovia snažia "vylepšovať" ich vlastnosti. Tu je zoznam najbežnejších základných materiálov na ktoré dnes u rakiet môžeme naraziť:
 
Grafit / Graphite
 
Veľká väčšina rakiet je dnes vyrábaná z grafitu alebo sa používa ako základná prísada. 
Grafit je pozoruhodne silný materiál v porovnaní s jeho relatívne ľahkou váhou. Poskytuje extra silu, rovnako tak aj dobrú kontrolu a cit pre loptu. Grafit získava ešte lepšie vlastnosti v zložení s inými kompozíciami materiálov alebo jeho technologickou úpravou - Hotmelt, High-Modulus, Nano technológií apod Rakety vyrobené z grafitu sú vhodné ako pre začiatočníkov tak aj pre pokročilých hráčov.

Titan / Titanium
 
V nedávnej dobe, sa začal používať u rakiet veľmi silný a extrémne ľahký materiál Titan. Titán je veľmi podobný hliníku a je prakticky dnes jeho alternatívnou náhradou. Je prijateľnou voľbou pre začínajúcich hráčov.

Hliník / Aluminium
 
S týmto starým a dobrým pomocníkom sa dnes už stretneme len zriedka a to zvlášť len u lacných typov rakiet. Hliník ponúka slušnú silu a prekvapujúce množstvo citu. Rakety vyrobené z hliníka sa neodporúčajú pre časté hranie.
  
Carbon Fibre
 
Uhlíkové vlákno je názov pre vlákno obsahujúce uhlík v rôznych modifikáciách. Jedná sa o dlhý, tenký prameň materiálu o priemere 5 - 8 mikrometrov zloženého prevažne z atómov uhlíka. Atómy uhlíka sú spojené dohromady v mikroskopické kryštály, ktoré sú viac menej orientované paralelne k dlhej osi vlákna. Kryštálové usporiadanie spôsobuje, že vlákno je na svoju hrúbku veľmi pevné. Hustota vlákna je asi 1750 kg/m3.
 
Carbon Nanotube TM
 
Tento výrobok je výsledkom základného výskumu a je 5x tuhší ako klasický karbón. Jeho molekulárna štruktúra je rovnako čistá ako u diamantu a výsledkom je väčšia odolnosť materiálu pri hre. Carbon Nanotube TM je zakomponovaný do rakiet a jeho výnimočné vlastnosti vedú k zvýšeniu odolnosti rakiet proti krúteniu.
 
High modulus graphite
 
Materiál z vysoko prispôsobivého grafitu obsahuje vysoko výkonné vlákna, ktoré ponúkajú skvelý pomer medzi tuhosťou a váhou rakety. To znamená, že aj pri nízkej váhe rakety je zachovaná vysoká tuhosť rámu.
 
Zylon TM used
 
Toto organické vlákno je o 50% tuhšie ako štandardný karbón. Vlákno je kompletne (360 stupňov) omotané okolo hlavy rakety. Toto zaručuje lepšiu kontrolu letu lopty dokonca aj pri úderoch zahraných mimo stred rakety.
 
Kevlar ®
 
Typ vlákna, ktoré v sebe spája vyššiu trvanlivosť a pohodlie.
 
Fiberglass
 
Materiál používaný v kombinácii s grafitom, vlastnosti tohto ťažšieho materiálu zlepšujú pohlcovanie vibrácií.


RÁM

Medzi zásadné vlastnosti rámu patrí jeho hmotnosť (g), dĺžka (cm, palce), tuhosť (ra) a šírka (cm). Každá vlastnosť rámu ovplyvňuje aj celkové správanie rakety pri hre. Napríklad ťažší a tvrdší rám sa bude pri údere do lopty správať inak ako ľahší a pružnejší rám. Pri výbere rakety určite odporúčame sa u tejto vlastnosti na chvíľu pozastaviť.

 
DĹŽKA

V dnešnej dobe sú štandardné "dospelé" tenisové rakety dostupné v dĺžke od 27 "do 29". Jedine v tomto rozmedzí sa podľa pravidiel ITF môžu používať rakety na medzinárodných turnajoch. Iné rozmery sú neprípustné. Štandardné a najbežnejšie používaná dĺžka rakety je + / - 27 "(685 - 690 cm). Detské a juniorské rakety sa vyrábajú v kratších dĺžkach.
 
V porovnaní s kratšími raketami poskytujú dlhšie rámy o niečo viac sily ktorý má za následok aj lepšiu dynamiku švihu (ak ostatné parametre zostávajú rovnaké). Pre veľa hráčov môže spôsobiť prechod na dlhšiu raketu značný problém hoci sa môže jednať len o 1/2 palca. Zvyčajne sa pri dlhších raketách pre lepšiu ovládateľnosť nepatrne redukuje aj váha.
 

HMOTNOSŤ 
Hmotnosť rakety sa zisťuje u nevypletenej rakety a udáva sa v gramoch. Rakety sa rozdeľujú podľa váhy do štyroch skupín:
 
1. Ultra light - menej ako 240 gramov
2. Light - 240 - 280 gramov
3. Medium - 280 - 320 gramov
4. Heavy - viac ako 320 gramov
 
S výpletom je nutné pridať približne k uvedeným hodnotám 15 - 20 gramov.
 
S ľahkými raketami sa hrá s menším úsilím a jednoduchšie, sú lepšie ovládateľné, ale na druhú stranu vytvárajú menej sily. Rakety z ťažším rámom prenášajú na loptu viac energie a menej zaťažujú a unavujú telo.
 
PRUŽNOSŤ / tuhosť rámu
 
Pružnosť (elasticity, flexibility) alebo ak chcete "tuhosť" tenisovej rakety je označenie vlastnosti rámu a jeho schopnosť návratu do pôvodnej polohy po kontakte s loptou. Mieru pružnosti / tuhosti rámu udáva tzv RA index.
 
Tak ako sa odrazí lopta pri kontakte s rámom priamo ovplyvňuje jej silový potenciál. Tuhší rám sa ohýba menej a tým tiež preberá menej energie do lopty. Pružná raketa sa naopak ohýba viac čo vedie k väčšej strate energie lopty. Medzi hráčmi sa často traduje mýtus, že flexibilnejší rám, ktorý sa ohýba viac vracia viac sily do lopty na princípe funkčnosti katapultu (tzv. katapult-efekt). V skutočnosti lopta pri kontakte zostáva na strunách o 3-5 ms menej (menej sa deformuje) čo má za následok samozrejme aj pružnejší charakteristika rámu. V dôsledku toho pružný rám pohlcuje viac energie z lopty pri náraze.
 
Tuhosť rámu nemá vplyv iba na výkon, ale aj na ovládateľnosť a celkový komfort. Všeobecne platí, že raketa, ktorá ponúka vyšší výkon zabezpečuje menšiu kontrolu. To je však do značnej miery závislé na type a schopnostiach hráča. Pokročilí hráči môžu preferovať skôr pružnejší rám, ktorý pri dlhšom švihu poskytujú dostatok sily a výkonu. Tuhá raketa potom môže mať za následok pre týchto hráčov príliš veľa sily čo vedie často k nechceným dlhším úderom za vymedzený priestor hracej plochy.
 
Začiatočníci a mierne pokročilí hráči môžu naopak v tuhšom ráme nájsť pevnejšiu oporu a lepšiu kontrolu, pretože tuhší rám sa menej krúti pri údere lopty. To platí aj pre pokročilých hráčov, ktorí hrajú s kratším kompaktnejším štýlom švihu.
 
Tuhšie rakety sú všeobecne menej pohodlné ako rakety s pružnejším rámom. Veľmi tuhý rám bude viac prenášať vibrácie a otrasy do zápästia, lakťa a ramena ako stredne tuhý či pružný rám. Mieru komfortu je však veľmi ťažké určiť, pretože každý máme iné hranice a predstavy o tom. kde začína a končí pohodlie a komfort. Avšak, hráči, ktorí majú nejaké zdravotné problémy so zápästím, lakťom či ramenom by mali používať rakety s pružnejším typom rámu.
 
Na tuhosti rámu závisí aj množstvo rotácie (spinu), ktorú loptu získa po údere. Všeobecne poskytujú tuhšie rakety menej rotácie než pružnejšie rámy a to z toho dôvodu, že lopta opustí pri údere výplet rýchlejšie.
 
Tuhšie rámy sú hodnotené vyšším číslom a ponúkajú väčšiu silu. Naopak pružné rámy majú menšiu hodnotu a ponúkajú väčšiu kontrolu. Stupnica RA Indexu začína 0 a končí na hodnote 100. V dnešnej dobe sa najčastejšie môžeme stretnúť s raketami s tuhosťou od 50-70 Ra. Ohybnosť rakety ovplyvňujú najmä použité materiály pri výrobe a profil rámu rakety.
 
Označenie tuhosti rámu (Tuhosť v RA indexe)
 
0-55 RA                  55-60 RA                                61-65 RA                                66-70 RA                                70 + RA
Veľmi pružný         Pružný                                   Stredne tuhý                         Tuhý                                      Veľmi tuhý
 
Všeobecne sa dá povedať, že tuhší rám dáva hráčom viac sily, sily pri podaní, väčší prenos nárazu a sweetspot. Naopak poskytuje menej kontroly, rotácie a komfortu. Pružnosť alebo tuhosť rakety nemá priamo vplyv na jej ovládateľnosť.
 
Všeobecné vlastnosti rámu tenisové rakety

Ťažší rám
 
- Dá úderom viac razancie
- Menej vibruje
- Má väčší sweetspot

Tvrdší rám
 
- Dá vašim úderom viac razancie
- Má väčší sweetspot
- Odovzdáva viac otrasu do ruky než pružnejší rám
- Zaistí údery po celej ploche výpletu

Dlhší rám
 
- Dá úderom viac razancie
- Je viac odolný proti krúteniu
- Má väčší sweetspot
- Dá úderom viac rýchlosti, viac razancie
 
 VEĽKOSŤ HLAVY
Jedným z pomerne veľmi dôležitých parametrov tenisovej rakety je veľkosť hlavy. Dnes ponúkané rakety majú veľkosť hlavy v rozmedzí cca od 613 - 742cm2. Všeobecne platí, že sila je priamo úmerná veľkosti hlavy - väčšia hlava dá úderom viac sily než menšia hlava (ak ostatné parametre sú rovnaké). Väčšia hlava tiež umožňuje väčšiu plochu úderu tzv sweetspot, a väčšiu toleranciu úderov mimo stred. Menšou nevýhodou rakiet s väčšou veľkosťou hlavy je znížená ovládateľnosť a stabilita. Raketa s menšou veľkosťou hlavy je vhodná pre hráčov hľadajúcich viac kontroly, zatiaľ čo raketa s väčšou hlavou je vhodná pre začínajúcich a stredne pokročilých hráčov hľadajúcich viac sily a väčší sweetspot.
 
Rozdelenie podľa veľkostí
 
Veľkosť hlavy sa udáva v cm2 alebo v palcoch sq.in (1sq.in = 6,452 cm2). Hoci neexistuje žiadny štandard, súčasné neoficiálne rozdelenie je nasledovné:
 
 VEĽKOSŤ HLAVY V palcoch (sq in) (cm2)
2 Mid size 80 - 93 sq in - 516 - 600 cm2
3 Mid plus 93 - 105 sq in - 600 - 680 cm2
4 Over size 105 - 115 sq in - 680 - 742 cm2
5 Super Over size 116 a viac sq in - 742 cm2 a viac
 
Pokiaľ na rakete náhodou nie je vyznačená veľkosť hlavy, možno pre jej výpočet použiť jednouché vzorec:
Plocha rakety (sq in) = (3,14 x dĺžka hlavy x šírka hlavy): 4
 
Väčšina profesionálnych hráčov si vyberá rakety s veľkosťou hlavy Mid Size (MS) a Mid Plus (MP), zatiaľ čo rekreační hráči dávajú prednosť raketám Over size (OS) a Super Over size.
 
O veľkosti hlavy rakety všeobecne platí:
 
- Ak potrebujete viac sily, skúste raketu s väčšou hlavou
- Ak máte problémy so zásahom lopty, skúste raketu s väčšou hlavou
- Ak máte príliš veľa sily a hráte s raketou s väčšou hlavou, skúste raketu s menšou hlavou
- Ak máte pocit, že raketa je príliš pomalá, skúste raketu s menšou hlavou


BALANCE - vyváženie tenisové rakety
 

Balance čiže vyváženie je pozdĺžne rozloženie hmotnosti v rakete. Nachádza sa v ťažisku rakety. Meria sa od konca držadla rakety a udáva sa v centimetroch alebo milimetroch.
 
Podľa vyváženie sa rakety delia na:

1. Head-heavy - vyvážané do hlavy (viac hmoty rakety sa nachádza v hlave rakety)
2. Head-light - vyvážené do rúčky (viac hmoty rakety sa nachádza v držadle)
3. Even Balance - hmotnosť je rovnomerne rozložená po celom ráme rakety.
 
Dve rakety, ktoré vážia úplne rovnako, ale v ktorých je hmota rozložená odlišne a majú teda iné vyváženie, sa správajú pri hre úplne odlišne.
 
Ľahkú alebo ťažkú hlavu?
 
Dve základné charakteristiky rakety, vyváženie a hmotnosť, najviac ovplyvňujú pocit hráča pri vzatí rakety do ruky a pri jej švihu. Všeobecne platí, že ťažké rakety sú silnejšie, stabilnejšie a prenášajú menej otrasov a vibrácií než ľahšie rakety (ak ostatné parametre sú rovnaké). Ľahšie rakety sú obratnejšie a hráč má lepšiu schopnosť generovať rýchlejší švih.
 
Ponúka sa však jedná otázka: prečo ľahšia raketa negeneruje rovnaký výkon pri rýchlejšom švihu ako ťažšia raketa s pomalším švihom? Na túto otázku sa viedli a dodnes stále vedú diskusie už od roku 1990, kedy WILSON uviedol prvýkrát na trh rakety Hamer. Dovtedy mali rakety s priemernou hmotnosťou 340 g ľahšiu hlavu. Wilson Hammer technológia znížila celkovú hmotnosť rakety na 300-310 gramov, ale "presunula" viac hmoty do hlavy. Cieľom bolo zlepšiť ovládateľnosť rakety bez obmedzenia výkonu prenesením vyššej hmotnosti rakety do úderovej zóny, teda do hlavy.
 
Je pre mňa vhodnejšia raketa s ľahšou alebo naopak s ťažšou hlavou?
 
Tu uvádzame niekoľko výhod a nevýhod oboch vlastností:
 
Ťažšie rakety (s ľahšou hlavou)
 
Ťažšie rakety s "ľahkou hlavou" preferuje väčšina profesionálnych a závodných hráčov. Typická hmotnosť týchto rakiet je v rozmedzí od 310 do 340 gramov. Ľahšia hlava (vyváženie obvykle 1 - ½ palca od rovnomerného bodu) podporuje lepšiu ovládateľnosť. Všeobecne sa jedná o rakety vyššej triedy ktoré sú orientované predovšetkým na kontrolu a využívajú ich pokročilí hráči, ktorí disponujú dostatočnou vlastnou silou.
 
Ľahšie rakety s "ťažšou hlavou"
 
Pred niekoľkými rokmi objavili, že je možné, aby bola raketa lepšie ovládateľná bez zníženia hmotnosti v hlave a teda aj výkonu. Odstránením hmotnosti z rukoväte, bola raketa celkovo ľahšia pri zachovaní rovnakej váhy v hornej časti rakety, kde dochádza ku kontaktu s loptou. Výhoda tohto typu rakiet je jasná - zvyšuje sa ovládateľnosť bez straty výkonu a to najmä pri švihu. Nevýhody už tak jasné nie sú - niektorí "odborníci" tvrdia, že znížením hmotnosti sa zvyšujú aj otrasy a vibrácie, ktoré prechádzajú na zápästie, lakeť či rameno. Niektorí hráči, ktorí prešli z tradičnej rakety na ľahké rakety s ťažkou hlavou tvrdia, že majú pocit, že raketa nie je pevná a stabilná.